فایننشال تایمز: آمریکا سعی کرد به کاپیتان نفتکش ایرانی میلیون‌ها دلار بپردازد

2 ساڵ پێش ئێستا ژمارەی بینین: 334 جار

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز می‌گوید به ایمیل‌هایی دست یافته که نشان می‌دهند برایان هوک، مسئول ایران در وزارت خارجه آمریکا به کاپیتان هندی نفتکش "آدریان دریای یک" پیشنهاد کرده که در ازای "چندین میلیون دلار" این نفتکش را به کشوری ببرد که آمریکا بتواند آن را توقیف کند.
نفتکش "آدریان دریای یک" با نام "گریس-۱" در روز ۴ ژوئیه (۱۳ تیرماه) توسط نیروهای بریتانیایی در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. اما این کشتی سرانجام در میانه ماه اوت آزاد شد.
روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرده نوشته به ایمیل‌های برایان هوک به اکهیلش کومار، کاپیتان این کشتی دست یافته که در روز ۲۶ اوت (۴ شهریور ماه) فرستاده شده‌اند.
در این زمان، کشتی "آدریان دریای یک" در آب‌های دریای مدیترانه در حرکت بود.
به نوشته این روزنامه بریتانیایی، آقای هوک در ایمیل خود نوشته است: "من برایان هوک هستم ... من به عنوان نماینده ویژه ایران برای مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا کار می‌کنم."
هوک در ادامه این ایمیل خطاب به آقای کومار نوشته که برایش "خبر خوبی" دارد. این خبر خوب نیز این است که اگر او کشتی را به جایی ببرد که آمریکا آن را توقیف کند، "چندین میلیون دلار" دریافت خواهد کرد.
چنانکه فایننشال تایمز نوشته است، در این ایمیل برای اینکه اعتماد کاپیتان نفتکش ایرانی جلب شود، شماره تلفن وزارت خارجه آمریکا نیز وجود دارد.
در گزارش اشاره‌ای به پاسخ آقای کومار به این پیشنهادات نشده است.

نەخشە دانان و پەرەپێدان لەلایەن تێراتارگێت بۆ زیرەکی دیجیتاڵی و داهێنانەکانی ئای تی